неділя, 20 листопада 2011 р.

Михайловий день


ІСТОРІЯ СВЯТА МИХАЙЛА АРХИСТРАТИГА
В церковному календарі день 19 листопада (6 листопада за ст. ст) зазначено як спогад про чудо Архистратига Михайла, яке сталося в Хонех (Колосах), а день 21 (8 ст. ст.) листопада — як Собор Архистратига Михайла й інших небесних сил безплотних. В народі обидва дні називаються Михайловими.
Церква шанує Михайла як захисника віри християнської і поборника зла і темних сил. Свято Собору, тобто сукупність святих ангелів на чолі з архангелом Михайлом, встановлено на початку ІV століття.
Культ ангелів (з грецької «вісник») в християнстві грає важливу роль. Вони є посередниками між Богом і людьми. До ангелів з повагою і острахом відносяться у найбільш поширених релігіях, таких як іудаїзм та іслам.
Священне Писання, розповідаючи про появу ангелів різним людям, називає власними іменами лише декількох з них, очевидно, лише тих, які виконують особливу місію перед Богом. В канонічних писаннях це Михаїл та Гавриїл, а в неканонічних — Рафаїл, Уриїл, Салафіїл, Іегудіїл і Варахіїл.
В ІV столітті Діонісій Ареопагіт написав твір «Про небесну ієрархію». Невдовзі він був прийнятий церквою за канонічний. Згідно цього вчення ангели є абсолютно безтілесними істотами і поділяются на три групи та дев’ять чинів. До першої групи належать серафими, херувими і престоли. До другої — володарі, ангели сили та ангели влади, до третьої — ангели начальства, архангели й ангели.
Архангел Михаїл в Писанні називається «князем», «вождем воїнства Господнього», він — борець проти диявола і різного беззаконня серед людей. Звідти й церковна назва архистратиг, тобто старший воїн, вождь. В книзі «Одкровення» саме він є головним воїном у війні проти сатани — змія: «І сталася війна на небі: Михаїл і ангели його воювали проти дракона, і дракон, і ангели його воювали проти них, але не встояли, і не знайшлося їм місця на Небі. І поборений був великий дракон, древній змій, що зветься Дияволом і сатаною». Саме архангел Михаїл постійно бороться із сатаною і, за переконанням християн, він разом із Ісусом Христом проведе і вирішальну битву.
На іконах архистратига Михаїла зображено з вогняним мечем, що вбиває змія.
Свято Михайла дуже шановане народом і християнською церквою. «На Михайла працювати — може пан Біг покарати» — говорили селяни. І в народній уяві Михайло — лицар, що бореться із чортами та усією нечистю. Це архангел, який стоїть в обороні людини перед злою силою.
На честь архистратига Михаїла в церквах проходили молебні, а потім відбувалися пишні застілля та престольні празники у тих місцевостях, де були збудовані храми на його честь. Після люди йшли додому, господині подавали святкові обіди.
Архистратига Михаїла мисливці в Україні вважають своїм покровителем. І в народі побутує багато легенд і оповідок з цього приводу.

Народні прикмети кажуть:

  • З Михайла зима не стоїть, а танцює, віхолами та морозами лютує.
  • До Михайла зима спала, по Михайлу ріки у льоди скувала.
  • Якщо випав сніг, то кажуть: «Приїхав Михайло на білім коні»
  • Коли на Михайлів день є іній, великі сніги упадуть, а якщо вранці туман, відлиги на землю прийдуть.
  • Як на Михайла вітер з полудня, то буде тепло і до півгрудня.
  • Якщо Михайло дощем не услужить, добру і суху весну ворожить.
  • Якщо ніч ясна на Михайла, то буде довго тривати сувора і сніжна зима.

Немає коментарів: